Piłka nożna

Rangersi 2-2 Borussia Dortmund: Podwójny gol Taverniera zapewnia wygraną nad Borrusią.

Rangers 2-2 Borussia Dortmund: Tavernier double secures famous aggregate win

Rangers zapewnił słynne europejskie zwycięstwo nad Borussia Dortmund i do Ligii Europy ostatni 16 z dramatycznym 6-4 łącznej wygranej na Ibrox.

Mistrzowie Szkocji ogłuszyli drużynę z Bundesligi, wygrywając 4-2 w pierwszym etapie rundy pucharowej w Niemczech w zeszłym tygodniu, a mecz rewanżowy w Glasgow był równie emocjonujący.

Kapitan drużyny Gers, James Tavernier, strzelił gola z rzutu wolnego w 22. minucie, ale po golach Anglika Jude’a Bellinghama w połowie godziny gry i napastnika Donyella Malana goście z Bundesligi mieli przewagę do przerwy.

Tavernier zmienił niepokój w radość, gdy wyrównał w 57. minucie, a Rangersi zaostrzyli szyki w nerwowej drugiej połowie, w której Ryanowi Kentowi odjęto „gola” przez VAR, ale pod koniec szalonej nocy fani Light Blues świętowali jeden z najlepszych europejskich wyników w historii klubu.

Wszystko zapowiadało się na jedną z najwspanialszych nocy Euro w Govan, ale zawsze istniała możliwość, że coś pójdzie nie tak, biorąc pod uwagę poziom przeciwnika.

Dortmund przystąpił do meczu po podbudowującym morale zwycięstwie 6-0 nad Borussią Monchengladbach w niedzielę, ale gwiazda drużyny, Erling Haaland, znów nie wystąpił z powodu problemu z przywodzicielem.

Ze składu, który przegrał w pierwszym meczu, powrócili Emre Can, Thomas Meunier, Nico Schulz i Thorgan Hazard, natomiast Giovanni Van Bronckhorst wystawił tę samą drużynę Gers, która rozpoczęła mecz w Dortmundzie.

Przed meczem dziesiątki podróżujących kibiców wyległy na boisko i musiały być powstrzymywane przez policję i stewardów przed powrotem do swoich sektorów, co dodało wieczoru atmosfery zagrożenia.

Na boisku, zgodnie z obietnicą szefa Marco Rose’a, goście zaatakowali, a ponieważ Dortmund roił się od piłkarzy gospodarzy, bramka Gers przetrwała początkowe strachy – strzał Bellinghama trafił w słupek, zanim piłka została ostatecznie wyczyszczona.

Chwila wytchnienia nadeszła, gdy skrzydłowy Gers, Kent, został poturbowany w polu karnym przez Juliana Brandta, a sędzia Antonio Miguel Mateu Lahoz wskazał na punkt.

Słynni Glasgow Rangers 👊#RFCBVB | #UEL pic.twitter.com/nQ7B0mlPhb

– Klub piłkarski Rangers (@RangersFC) 24 lutego 2022 r

Ibrox wybuchło, gdy Tavernier strzelił karnego wysoko obok Gregora Kobla, pokonując go ponownie z 12 jardów, tak jak w zeszłym tygodniu.

Przeczytaj także:  Man Utd traktuje priorytetowo gwiazdę Leeds, rywalizuje z Liverpoolem o skrzydłowego

Chwilę później, gdy Dortmund przypuścił szturm, potężny strzał Brandta z krawędzi pola karnego świetnie wybronił

Allana McGregora, ale goście nie dali się pokonać i gdy po błędzie Connora Goldsona Bellingham miał przed sobą tylko bramkarza Rangersów, angielski nastolatek pewnie uderzył piłkę.

Gospodarze nadal przeważali w obronie, ale kiedy pomocnik Joe Aribo wślizgiem wprowadził Scotta Arfielda na przerwę, jego strzał z bliskiej odległości został obroniony przez Kobla, a napastnik Gers Alfredo Morelos odbił piłkę od obrońcy Matsa Hummelsa i Dortmund uciekł.

Rangersi nie dali się jednak pokonać, gdy ponownie zostali wepchnięci w głąb własnego boiska. Malan dopadł do strzału Bellinghama i z 10 jardów posłał piłkę obok McGregora.

Na początku drugiej połowy Leon Balogun zastąpił Bornę Barisicia, a Morelos uderzył w boczną siatkę, po czym Kobel uratował sytuację.

Jednak ponownie to Tavernier okazał się najlepszy, gdy z sześciu jardów wrzucił piłkę do bramki po dośrodkowaniu od obrońcy Calvina Basseya.

W 67. minucie Kent miał piłkę w siatce po podaniu Morelosa w przerwie meczu, ale po spojrzeniu na monitor VAR sędzia kontrowersyjnie wykluczył tę sytuację, uznając faul napastnika Kolumbii na Canie.

Dortmund rzucał wszystko na Rangersów, a Kentowi udało się zatrzymać ucieczkę dzięki imponującej szybkości Schulza.

Gra się przeciągała, a gospodarze mieli więcej atutów, ale cieszyli się z utrzymania wyniku w tak wspaniałej dla Rangersów i szkockiego futbolu nocy.